Finálny krok suchej výstavby
Pre stavbu priečok v interiéroch sa sadrokartón už dávno stal obľúbenou voľbou aj investorov aj stavebnných firiem.
Tento systém tzv. suchej výstavby je nie len rýchly, ale aj čistejší, než “mokrá” klasika. Po upevnení SDK dosiek je následným krokom tmelenie spojov. Prebrúsenie spojov sa po mnoho rokov vykonávalo ručne, čo bolo prácne, prašné a únavné.
Práve tento finálny krok bol najväčšou prekážkou celého procesu suchej výstavby. Riešením sa stala elektrická brúska na sadrokartón.
Áno, je možné použiť štandardnú vibračnú brúsku, pôvodne určenú pre obrusovanie drevených plôch.
Ale… Najvhodnejšia brúska na sadrokartón má dlhý krk, aj preto sa jej hovorieva “žirafa”. Takýto pomocník dokáže brúsiť strop a aj vrchné časti stien tak, že obsluha nemusí používať rebrík ani žiadnu vyvýšenú plošinu.
Brúska na sadrokartón - jej bežné problémy
Aj keď je brúska na sadrokartón na trhu osvedčenou úsporou času, prejavujú sa pri jej používaní určité pretrvávajúce problémy, spojené s údržbou – častá výmena uhlíkov elektromotora, taktiež aj výmena bovdenového lanka na pohon rotačného brúsneho taniera. Niektorí výrobcovia sa snažia odstrániť tento problém namontovaním motora priamo na brúsnu hlavu. To ale vedie ku koncentrácii hmotnosti v tom najhoršom mieste, v hlave brúsky. Montážnik trávi počas brúsenia veľa času držaním váhy stroja nad svojimi ramenami. A fyzika pracuje proti nemu. S typickou brúskou na sadrokartón, s hmotnosťou cez 4 kg, sa práca stáva únavnou a to výrazne ovplyvňuje produktivitu práce.
Takže …
…každý gram má svoju váhu.
Akumulátorové brúsky - výhody a nevýhody
V súčasnosti je na trhu niekoľko modelov akumulátorových “žiráf”, čiže brúsok na sadrokartón. Je to určitý trend, byť bezšnúrový. Ale … Ak som neustále odsávacou hadicou pripojený k vysávaču, aký má táto “inovácia” zmysel? Miesto zlepšovania vlastností samotného prístroja, brúsky na sadrokartón, prinášajú súbor nových komplikácií, ktoré sa zdajú ešte horšie. Nakoľko brúsenie tmelených SDK plôch je dlhá a nepretržitá práca, akumulátorové náradie vyžaduje neustále dobíjanie akumulátorov. Tento problém predtým neexistoval!
Druhý otáznik aku napájania je výkon motora. Akumulátorové motory majú zvyčajne nižší výkon a teda na rovnakú prácu musí operátor vynaložiť výrazne vyššiu energiu.
Myslím si, že inovácie sú fajn. Tam, kde prinášajú zlepšenie podmienok výkonu práce. Ak si pozrieme aku modely najbežnejších výrobcov, nejaké výrazné úspory hmotnosti sa neudiali. Pokiaľ idete brúsiť sadrokartón tam, kde neexistuje prípojka elektriny, berte akumulátory. V iných prípadoch je zisk otázny.
Bezuhlíkové motory v elektrickom náradí
Hlavný rozdiel medzi motormi s uhlíkmi a bez nich je, že uhlíkové verzie sú vyrobené z uhlíkových dielov, zatiaľ čo bezuhlíkové motory používajú na výrobu energie magnety.
Výsledným efektom je lepšie zladenie pohybov v motore, nedochádza k zvýšenému treniu a motory sú dva až trikrát ľahšie a kompaktnejšie. Pri vyššom výkone produkujú menej tepla. Okrem toho bezuhlíkové motory sú menej citlivé na prach, čo je pri tejto aplikácii neoceniteľná výhoda.
AGP SB9 - každý gram sa počíta
Bezuhlíková brúska na sadrokartón od firmy AGP s typovým označením SB9 rieši všetky hlavné nedostatky prístrojov na túto aplikáciu.
Navyše prináša zvýšenie výkonu a použiteľnosti, vďaka čomu patrí medzi najlepšie brúsky na trhu. Bezkomutátorový motor umožňuje poskytovať rovnaký výkon ako predtým, ale v oveľa ľahšom balení. Je taký ľahký, že ho možno namontovať priamo
na brúsnu hlavu bez ovplyvnenia vyváženosti prístroja.
Tento krok úplne eliminuje flexibilný hnací hriadeľ (bovden). A samozrejme, nie je potrebná výmena uhlíkov. Jedným úderom sme teda odstránili existujúce problémy s údržbou, ktorým čelia iné brúsky.
Keďže elektrický prúd prechádza najskôr cez menič a až potom ide do motora, brúska dokáže tolerovať širší rozsah vstupných napätí. To umožňuje náradiu pracovať s dlhým predlžovacím káblom bez akéhokoľvek efektívneho poklesu napätia na motore! Tu si dovolím poznámku – pozor, ak máte pripojený vysávač. V prípade konvenčného motora je citlivosť na dlhé predlžovačky dosť výrazná.
Na trhu je viacero zariadení na brúsenie sadrokartónu s bezuhlíkovým motorom. Tieto zvyčajne využívajú skôr orbitálny pohyb, než rotačný. Orbitálne brúsenie je síce jemnejšie, ale aj oveľa pomalšie. Tým sa výrazne znižuje efektivita práce. Navyše, ani jeden z týchto prístrojov sa neblíži k ultra nízkej hmotnosti SB9. A ak k tomu pridáme ďalšie elektronické inovácie, ako je LED displej, počítadlo hodín a rôzne ďalšie ochrany, dostávame ideálnu brúsku pre suchú výstavbu.
Brúsky na sadrokartón v našom obchode: